Klara logoped för dig som är patient

Klaras Logopedmottagningar är väl etablerade inom vårdsektorn i Region Stockholm. För att få vård av en logoped hos Klara krävs remiss. Vi tar även emot remisser från andra regioner.

glad flicka sitter i en skolbänk.

Vårt team med erfarna, engagerade logopeder välkomnar er att få hjälp med barns tal-och språksvårigheter, utredning av barn och vuxna med läs- och skrivsvårigheter samt hjälper dig som har röstbesvär. Vi tar emot remisser från hela Sverige, framför allt för läs- och skrivutredningar.

Vi erbjuder logopedutredning och behandling av:

  • Barn med tal- och språksvårigheter
  • Läs- och skrivsvårigheter
  • Röstbesvär hos barn och vuxna
  • Utredningar på arabiska och finska

Vuxen och vill utreda läs- och skrivsvårigheter?

Är du vuxen och vill utreda eventuella läs- och skrivsvårigheter? Fyll då i dokumentet här och ta med dig till bokat besök.

Hämta blanketten här

Väntetider till Klaras logopeder Stockholm

  • Dyslexi Liljeholmen 5 veckor och Alvik 6 veckor
  • Barn språk/tal Norrtull 5 mån, Alvik 3 veckor, Liljeholmen 2 mån
  • Röst Norrtull 1-2 mån och Liljeholmen 2 mån

Remiss till logoped krävs

Du behöver remiss för att komma till logoped. Remiss kan skrivas av din läkare, annan logoped, psykolog, BVC-sköterska eller skolsköterska. 

Tolk vid logopedbesök

Om du behöver tolk kontakta oss innan besöket så bokar vi. Det gäller även om du har hörsel- eller talsvårigheter.

Kurser och föreläsningar

Vi erbjuder kortare kurser och föreläsningar anpassade efter era frågeställningar och behov. Exempel på ämnen vi föreläser om är Tecken som stöd (TAKK), språkstörning, läs- och skrivsvårigheter i skolåldern, röstergonomi.

Vi erbjuder även stöd och hjälp att hitta pedagogiskt välfungerande arbetssätt i förskolan och skolan samt ger introduktioner och presentationer av aktuella digitala och fysiska hjälpmedel för läs- och skrivsvårigheter.

För mer information och bokning kontakta:

Emmelie Persson, verksamhetschef

076- 030 01 28

emmelie.persson@klarakompetens.se

Adress och öppettider

Vi tar emot patienter på våra mottagningar i Stockholm. Alla våra mottagningar nås med kollektivtrafik.

Liljeholmen: Mejerivägen 4, 4 tr
Alvik : Gustavslundsvägen 42, bv
Norrtull : Surbrunnsgatan 66, 6 tr

Kontakta oss
För att komma i kontakt med din mottagning så kan du kontakta oss på 1177.se.

Där kan du också se bokad tid, omboka och avboka din tid. Lägg till Klara Logopedmottagning när du är inloggad på 1177 under Mottagningar-> Hitta och lägg till mottagning för att se bokad tid.

Växel 08-625 83 13
Måndag – fredag 08 – 16:30 (telefonsvarare)

Pappersremisser/brev skickas till:
Klara Logopedmottagning
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Vi erbjuder videobesök.

Avgifter logoped

  • Barn under 18 år kostnadsfritt.
  • Vuxna ordinarie patientavgift. Frikort gäller.
  • Videobesök har samma pris som vid mottagning och betalas via faktura. Frikort gäller.

Uteblivet besök eller avbokning senare än 24 timmar kostar 400 kr. Det gäller även barn och ungdomar under 18 år samt för dig som har frikort.